Jak otworzyć muzyczny klub?
Wielu nastolatków i dorosłych ludzi marzy o tym, aby otworzyć własny klub muzyczny. Jego prowadzenie jawi się jako fantastyczne przeżycie i źródło ogromnych zysków. Jak jednak w praktyce wygląda otworzenie własnego klubu muzycznego?
Jakie formalności trzeba załatwić?
Chcąc otworzyć klub muzyczny, konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej. Całość można jednak załatwić i to szybko, czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ działalność gospodarczą można otworzyć przez Internet.
Sporo formalności jest jednak związanych z koncesją na alkohol i uzyskaniem zgody na prowadzenie klubu muzycznego w określonym miejscu. Konieczne jest tu spełnienie wymogów Sanepidu, dostosowanie lokalu, tak, aby był zgodny z przepisami przeciwpożarowymi, itp.
Gdzie założyć klub muzyczny?
Jeśli klub ma okazać się rentowny, to wybranie właściwej lokalizacji jest kluczowe. Przykładowo pomysł może się nie sprawdzić w małej miejscowości, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu działa już konkurencja. Kluby najczęściej zakłada się w centrach dużych miastach, w których liczba mieszkańców przekracza 100 000. Tam popyt na usługi klubów muzycznych jest duży, a cała sztuka polega na tym, by okazać się lepszym od konkurencji.
Duże znaczenie ma tu to, aby wyróżnić się na tle konkurencji i wstrzelić w zapotrzebowania klientów. Czasem dobrym rozwiązaniem może okazać się np. wybór odpowiednich gatunków muzycznych granych w klubie. Najlepiej, gdy jest to popularny rodzaj muzyki, który jednak nie jest grany w żadnym innym okolicznym klubie.
Ile kosztuje założenie klubu muzycznego?
Na podstawowe koszty otworzenia i prowadzenia klubu zwykle składa się:
- zatrudnienie personelu – co w skali miesiąca oznacza koszty na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.
- przystosowanie lokalu do działalności, co może kosztować np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co miesiąc konieczne jest także ponoszenie opłaty za wynajem.
- kupno wyposażenia klubu, np. stolików, krzeseł czy sprzętu muzycznego.
- opłaty dla kontrahentów i dostawców – płacić trzeba między innymi za alkohol, czy też możliwość puszczania muzyki w celach komercyjnych.
- reklamę klubu – zwykle koszt ten jest najwększy na początku prowadzenia działalności.
Tak jak więc to bywa z działalnością gospodarczą, najtrudniejsze są początki. Koszty inwestycyjne mogą przekroczyć nawet sto tysięcy złotych. Ponadto co miesiąc ponosi się koszty stałe, które są niezależne od osiąganych przychodów oraz koszty zmienne. Przy braku wystarczających funduszy można postarać się o dotację lub kredyty.
Czy otworzenie klubu muzycznego się opłaca?
Klub muzyczny to jeden z popularnych pomysłów na biznes usługowy. Przedsiębiorcy, którym udało się odnieść sukces, osiągają na tym biznesie ogromne zyski w skali miesiąca. Jeśli np. klub cieszy się ogromną popularnością mimo wysokich cen, to wysokość przychodów szybko przekracza wielkość wydatków.
Z drugiej strony klub muzyczny to wysoce ryzykowny biznes. W jego przypadku trzeba ponieść spore koszty inwestycyjne, które mogą się nigdy nie zwrócić, jeśli klub nie będzie przyciągał klientów. Dlatego też tak ważne jest to, aby decyzję o rozpoczęciu tego typu działalności bardzo dobrze przemyśleć i oprzeć ją na podstawie analiz i racjonalnych przesłanek.