Kultura i styl

Znani i lubiani twórcy muzyki klubowej

W wyszukiwarce internetowej można znaleźć wszystko. Dosłownie wszystko. Potrzebujesz zestawienia utworów Michaela Jakcsona – jest. Chcesz wybrać zielone dywany do swojego nowego mieszkania – są. Poszukujesz najnowszych zdjęć południowokoreańskiego zespołu BTS – są. A kiedy wpiszesz hasło: najlepsi artyści muzyki klubowej, otrzymasz propozycje najczęściej wyszukiwanych muzyków.

Jednym z nich jest z pewnością David Guetta, którego nazwisko znają chyba wszyscy zainteresowani muzyką klubową. Ten artysta z Francji potrafi porwać na parkiet tłumy. Nie bez powodu jest najbardziej utytułowanym i najpopularniejszym DJ-em na świecie. Urodzony w 1967 jest żartobliwie nazywany „dziadkiem EDM”, czyli elektronicznej muzyki tanecznej.

Następny muzyk warty uwagi to Calvin Harris. Pochodzący ze Szkocji młodszy kolega Davida Guetty. Produkuje utwory, pisze teksty, śpiewa i gra na gitarze. W 2014 i 2017 roku otrzymał tytuł „najlepiej zarabiającego DJ-a na świecie”. Współpracował z wieloma artystami, między innymi z: Sophie Ellis-Bextor, Lady Gagą, Rihanną, Johnem Newmanem, Ellie Goulding.

Kygo, czyli Kyrre Gørvell-Dahll, to kolejny znany i lubiany twórca muzyki klubowej. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i twierdzi, że jest bardziej pianistą niż DJ-em. Jego główną inspiracją był Avicii, DJ ze Szwecji, który skontaktował się z Kygo, kiedy ten osiągnął 80 milionów wyświetleń na YouTube i SoundCloud. Młody muzyk dostał okazję supportować swojego idola przed jego koncertami. Niestety Avicii zmagał się z nadużywaniem alkoholu i w 2018 roku popełnił samobójstwo z powodu depresji i ataków paniki.

Skrillex, a właściwie Sonny John Moore, to amerykański muzyk, o którym mówi się, że jest mostem łączącym pokolenia EDM. Z jednej strony nawiązuje do początków muzyki klubowej w latach 90. i na początku 2000 roku, z drugiej reprezentuje muzykę industrialną, alternatywny rock, muzykę elektroniczną i emo. Skrillex nadał twarz elektronicznej muzyce tanecznej.

Kolej na holenderskiego producenta o pseudonimie Martin Garrix. Jego pełne imię i nazwisko to Martijn Gerard Garritsen. Ten utalentowany chłopak nauczył się grać na gitarze w wieku ośmiu lat. DJ wskazuje Calvina Harrisa jako swojego wymarzonego mentora. Wśród artystów, z którymi współpracował, znajdują się: Ed Sheeran, Tiësto, Avicii.

Ostatni na liście jest Steve Aoki, amerykański muzyk z japońskimi korzeniami, który oprócz tworzenia chwytliwych melodii, zajmuje się wieloma innymi rzeczami. W wieku czterech lat zaczął grać w szachy i znalazł się nawet pośród 250 najlepszych graczy na świecie. Jest również zapalonym graczem pokera. Ma własną linię odzieży Dim Mak. Udziela się charytatywnie. Mówi się, że Steve Aoki to mężczyzna wielu zainteresowań i talentów.

Twórców elektronicznej muzyki tanecznej jest oczywiście o wiele więcej. Każdy fan ma swoje własne zestawienie najznamienitszych muzyków. Te kilka powyższych nazwisk to tylko przykłady i należy mieć na uwadze, że artystów tworzących w tym nurcie jest bardzo wielu. Muzyka klubowa na stałe zagościła w świecie młodych ludzi i każdego roku pojawiają się nowe twarze EDM. Z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o nowym samorodku muzyki klubowej.

ashe