Biznes klubowy

Na czym zarabia klub muzyczny?

Klub muzyczny generuje ogromne koszty. Zwykle jednak osiąga jeszcze większe dochody, które pozwalają właścicielowi osiągnąć zysk. Na czym jednak tak naprawdę zarabiają kluby muzyczne?

Co stanowi największe źródło zysków klubów muzycznych?

Kluby muzyczne największe dochody zazwyczaj uzyskują na sprzedaży alkoholu. Kupują je w ilościach hurtowych, przez co mogą liczyć na spore upusty. Sprzedaż alkoholu odbywa się zaś po bardzo wysokich cenach. Każdy, kto choć raz w życiu był w klubie muzycznym, zauważył, że np. cena butelki wódki jest tam kilka razy droższa niż w zwykłym sklepie.

Często spotykana strategia właścicieli klubów polega na tym, by maksymalizować zyski z alkoholi. Dla przyciągnięcia klientów nie pobiera się żadnych opłat za wstęp czy szatnie. Ceny alkoholi są za to bardzo wysokie.

W innych klubach sytuacja jest nieco przeciwna. Ceny alkoholi nie są tak wysokie, ale za to pobiera się dodatkowe opłaty, np. właśnie za wstęp do klubu. Ustalenie optymalnej strategii cenowej stanowi więc jedno z najważniejszych zadań właścicieli klubów muzycznych. Czasem kluby osiągają dodatkowe źródła zysków. Płatne może być np. rezerwacja miejsc, a w szczególności loży bądź pokoi VIP.

Suma summarum kluby osiągają bardzo różne zyski, a czasem straty. Właściciele klubów muszą też liczyć się z tym, że dochody są osiągane w bardzo nieregularnych odstępach.

ashe