Biznes klubowy

Dlaczego kluby muzyczne często zmieniają nazwy?

Często zdarza się, że dobrze znany klub w danym mieście nagle zmienia nazwę. Niektórzy właściciele klubów zmian tego typu dokonują w systematycznych odstępach np. co trzy lata. Wraz z tym zmianie ulegają też pozostałe aspekty działalności klubu, w tym wystrój lokalu, typ granej muzyki, czy polityka cenowa. Dlaczego jednak przedsiębiorcy tak często decydują się na zmianę nazwy swojego klubu?

Z czego żyją właściciele klubów muzycznych?

Prowadząc klub muzyczny, zawsze trzeba liczyć się z wydatkami i to niezależnie od tego, czy cieszy się on popularnością. Właściciel klubu muzycznego ponosi bowiem koszty nie tylko wtedy, gdy klub jest zapełniony, ale także wtedy, gdy niemal nikt go nie odwiedza. Każdego miesiąca właściciel klubu musi przecież opłacić personel, ponieś opłaty eksploatacyjne itp.

Jeśli biznes ma się okazać dochodowy, to klub musi do siebie regularnie przyciągać dużą liczbę ludzi. To zaś często oznacza konieczność podejmowania odważnych decyzji.

Jak przyciągnąć ludzi do klubu muzycznego?

Moda w muzyce i podejściu do klubów muzycznych zmienia się bardzo szybko. W ciągu dwóch, trzech lata niemal całkowicie zmieniają się np. gusta muzyczne. Kilka lat zwykle wystarczy też, aby dany klub muzyczny był odwiedzany przez zupełnie inną grupę klientów. W branży związanej z imprezami ogromne znacznie mają także nowości. Ludzie szybko nudzą się tym samym klubem i oczekują czegoś zupełnie nowego.

Rolą przedsiębiorcy jest zaś odpowiadanie na bieżące zapotrzebowanie klientów. Zmiany nazwy klubu muzycznego to właśnie przykład działań tego typu. Nowa nazwa, nowa muzyka, nowy wystrój itp., to czynniki często wzbudzają ogromną ciekawość i sprawiają, że dany klub jest częściej odwiedzany.

Zmianę nazwy stosuje się też po to, aby odciąć się od negatywnych skojarzeń. Jeśli dany klub miał kiepską opinię wśród klientów, to całkowity rebranding poniekąd pozwala rozpocząć biznes od zera.

ashe