Biznes klubowy

Czy klub muzyczny musi mieć opłaconą licencję ZAiKS?

Kwestie dotyczące wykorzystania muzyki w celach komercyjnych to temat mocno kontrowersyjny. Otwierając klub muzyczny, trzeba się w nim jednak bardzo dobrze orientować, ponieważ wykorzystywanie utworów muzycznych może zostać uznane za naruszenie praw autorskich. To zaś może zakończyć się otrzymaniem wielkich kar. Czy i kiedy trzeba więc mieć wykupioną licencję ZAiKS?

Czym jest ZAiKS?

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS to organizacja założona jeszcze w 1918 roku między innymi przez Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwę. Od początku celem tej organizacji było zabezpieczenie interesów finansowych szeroko pojętych twórców i artystów.

Obecnie najważniejszym celem ZAiKS jest zrzeszanie znanych polskich artystów i ochrona ich interesów. Ta organizacja udziela płatnych licencji umożliwiających wykorzystanie utworów muzycznych w celach komercyjnych. Część zysków osiąganych przez ZAiKS trafia zaś na konta artystów. Na tego typu licencjach wzbogacają się także inne podmioty np. producenci i wytwórnie muzyczne. ZAiKS ma także podpisane umowy o współprace z organizacjami, które zajmują się ochroną praw autorskich artystów z innych krajów.

Czy klub muzyczny można prowadzić bez licencji ZAiKS?

Przynajmniej teoretycznie klub muzyczny może być prowadzony bez posiadania licencji ZAiKS. W takim przypadku muzyka może być grana przez muzyków na żywo. Alternatywnie można wykorzystać utwory muzyczne twórców, którzy wyrażają zgodę na ich bezpłatne używanie w celach komercyjnych.

W praktyce jednak klub muzyczny bez licencji ZAiKS nie ma racji bytu. Oznaczałoby to bowiem, brak możliwości puszczania popularnej muzyki, w tym radiowych hitów. Taki klub miałby ogromne problemy ze znalezieniem klientów.

Warto mieć świadomość, że licencja ZAiKS jest relatywnie tania. Koszt jej posiadania zależy przede wszystkim od wielkości klubu. W skali roku to na ogół wydatek w wysokości kilku tysięcy złotych. W porównaniu do innych kosztów związanych z prowadzeniem klubu muzycznego to bardzo mała kwota.

Kto jeszcze wydaje licencje muzyczne poza ZAiKS?

W Polsce ZAiKS to najpopularniejsza organizacja zajmującą się ochroną praw autorskich twórców. Na rynku działa jednak jeszcze wiele innych podobnych organizacji. Jeśli któraś z nich wykryje bezprawne wykorzystanie praw autorskich, to może się zgłosić z roszczeniem finansowym albo skierować sprawę do sądu.

Każdy przedsiębiorca działający w branży klubów muzycznych powinien więc współpracować z radcą prawnym, specjalizującym się w kwestii praw autorskich do utworów muzycznych. Tylko wtedy może być spokojny o to, że muzykę w celach komercyjnych wykorzystuje legalnie i nie grożą mu żadne rozprawy sądowe ani kary finansowe.

ashe