Jak zostać DJ-em?
Wielu młodych ludzi marzy o tym, by w przyszłości zostać zawodowym DJ-em. Granie ulubionej muzyki, bawienie tym ludzi i uzyskiwanie za to honorarium dla wielu brzmi, jak praca marzeń. Jak jednak zostać DJ-em i czy na pewno jest to tak bardzo atrakcyjne stanowisko pracy?
Kto może zostać DJ-em?
DJ to specyficzne stanowisko pracy w branży muzycznej. Potrzebne tu są jednak podobne zdolności i umiejętności, co w przypadku chęci zostania wokalistą, czy też instrumentalistą. Najważniejsze jest tu dobry słuch i poczucie rytmu. Chcąc zostać profesjonalnym DJ-em, trzeba też być pasjonistą muzyki klubowej i stale śledzić muzyczne trendy.
Początki kariery profesjonalnego DJ-a zwykle są trudne. Konkurencja jest ogromna i ciężko się przebić. Konieczne jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności, inwestycje w coraz lepszy sprzęt oraz dzielenie się swoją twórczością np. w mediach społecznościowych.
Jak wygląda praca DJ-a?
Praca jako DJ przynosi ogromną satysfakcję, ale wymaga także ciężkiej pracy, zaangażowania i ciągłego poszukiwania zleceń. Każdy DJ sporo podróżuje pomiędzy klubami i musi być gotowy do pracy w różnych warunkach.
DJ powinien cały czas obserwować publikę i dostosowywać rodzaj granej muzyki to upodobań innych ludzi. Wbrew pozom praca DJ-a bywa żmudna i trochę rutynowa. Puszczanie każdego dnia niemal identycznych miksów utworów po czasie może okazać się nieco nużące.
Ile zarabia DJ?
Najlepsi DJ-e na świecie, produkujący utwory znane na całym świecie to gwiazdy światowego formatu. Ich zarobki często są porównywalne do wynagrodzenia uzyskiwanego przez najpopularniejszych piosenkarzy.
Zdecydowana większość DJ-ów zarabia jednak znacznie mniej. Za jedną imprezę w klubie może zarobić np. kilkaset złotych. Zarobki większości DJ-ów są także mało stabilne, a kariera w branży często nie trwa długo. Znaleźć można też takich DJ-ów, którzy pracują na etacie w innym zawodzie, a działalność muzyczną traktują, jako dodatkowe źródło dochodu.