Muzyka klubowa

Czym tak naprawdę jest muzyka klubowa?

Z definicji muzyka klubowa to taka, którą puszcza się we wszelkiego rodzaju klubach muzycznych. Uchodzić za nią może więc każdy utwór muzyczny, który usłyszeć można na imprezie w klubie. W węższym rozumieniu za muzykę klubową uznaje się jednak tylko te utwory, które wyjątkowo często są puszczane przez DJ w klubie.

Czym charakteryzuje się muzyka klubowa?

Granice sztuki są płynne, a różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami muzycznymi nieostre. Widać to szczególnie dobrze w przypadku muzyki klubowej, która łączy i miesza różne style. Znawcy muzyki zwykle twierdzą, że muzyka klubowa swe korzenie ma w muzyce disco, jednak przez lata bardzo ewoluowała.

Charakterystycznym elementem muzyki klubowej jest zaś używanie wielu instrumentów elektronicznych, takich jak np. syntezatory. Ponadto muzyka klubowa zazwyczaj jest bardzo rytmiczna, a warstwa instrumentalna jest w niej wyeksponowana tak samo mocno, jak wokal.

Jakie podgatunki zawarte są w muzyce klubowej?

Muzyka klubowa jest tak szerokim terminem, że można stworzyć listę wręcz kilkudziesięciu jej podgatunków. Najpopularniejsze z nich to trance, techno, dance, drum&bass, house, dubstep. Do muzyki klubowej śmiało jednak można zaliczyć także takie gatunki, jak hip-hop, reggae, czy R’n’B.

Zazwyczaj najpopularniejsze utwory zaliczane do muzyki klubowej pochodzą od amerykańskich i europejskich DJ-ów.

ashe