Muzyka klubowa

Jak muzyka klubowa działa na ludzi?

Ludzie są różni i mają różne zainteresowania. Praktycznie wszystkich ludzi na Ziemi łączy to, że słuchanie muzyki sprawia im przyjemność. W jaki jednak sposób utwory muzyczne oddziaływają na ludzkie ciało i psychikę?

Jaki wpływ wywiera muzyka na ludzi?

Muzyka działa na wiele ludzkich narządów. Jej słuchanie ma działanie przeciwbólowe, wzmacnia cały układ odpornościowy, łagodzi stany zapalne i wpływa na wytwarzanie hormonów. W mózgu osób słuchających muzyki wydzielana jest między innymi serotonina i dopamina. Te hormony sprawiają zaś, że samopoczucie człowieka ulega poprawie. Ponadto w mózgach osób słuchających muzyki maleje intensywność wytwarzania kortyzolu, który w mowie potocznej określany jest hormonem stresu. Muzyka więc odstresowuje, a czasem nawet może pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi, np. tym zmagającymi się z nerwicą bądź depresją.

Słuchanie muzyki, o ile nie jest ona zbyt głośna, pomaga też w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Przyjemne dźwięki docierające do uszu sprawiają, że ludzie z większym optymizmem patrzą na świat i są bardziej otwarci na innych ludzi.

Trzeba jednak zauważyć, że wpływ muzyki na ludzki organizm jest sprawą silnie indywidualną. Ogromną rolę odgrywają tu gusta muzyczne. Ten sam utwór może pomóc zrelaksować się jednej osobie, a jednocześnie wywołać negatywne wrażenia u kogoś innego.</p>

Jak kluby wykorzystują muzykę?

Odpowiednia muzyka to kluczowa sprawa dla każdej imprezy. Choć część klubów specjalizuje się w wybranych gatunkach, to jednak w większości z nich można usłyszeć bardzo podobny repertuar. Muzyka klubowa jest melodyczna, rytmiczna i głośna. DJ na imprezach zwykle sięga po największe hity radiowe i puszcza mało skomplikowane utwory, które wzbudzają pozytywne odczucia. Wszystko to po to, aby osoby przebywające w klubie mogły się rozluźnić i zrelaksować oraz po to, żeby zachęcić je do tańca.

Co interesujące, muzyka może wywierać wpływ na tempo… spożycia alkoholu. Część badań naukowych dowodzi, że rytmiczna i głośna muzyka sprawia, że ludzie piją alkohol szybciej i w większych ilościach.

ashe