Kultura i styl

Jak zachowywać się na imprezie firmowej?

Pracownicze spotkania integracyjne w Polsce dość często odbywają się w pubach i klubach. Luźna atmosfera w nich panująca ma sprzyjać poznaniu się współpracowników ze sobą na płaszczyźnie prywatnej. Wybierając się na imprezę firmową, trzeba jednak szczególnie mocno pamiętać o zasadach savoir vivre.

Czy trzeba udawać się na imprezę firmową?

Nie wszyscy lubią chodzić do klubów muzycznych. Inni je uwielbiają, jednak perspektywa zabawy np. w towarzystwie przełożonego, nie brzmi dla nich zbyt zachęcająca. Na firmową imprezę klubową na ogół warto się jednak udać, choćby z grzeczności i szacunku dla pracodawcy.

Ponadto imprezy firmowe mogą polepszyć atmosferę w pracy. Może się np. okazać, że szef za którym się nie przepada, jest całkiem sympatycznym człowiekiem, przynajmniej w życiu pozazawodowym. Na firmowych imprezach można także zdobyć kontakty, np. z pracownikami innego działu. To także może sprawić, że w przyszłości praca będzie przebiegać w przyjemniejszej atmosferze.

Jeśli jednak nie chcę się wybrać na taką imprezę albo wypada ona w niepasującym terminie, to o swej nieobecności warto poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem. Odwołanie swego przybycia w ostatnim możliwym momencie może bowiem zostać bardzo źle odebrane.

Jak zachować umiar na imprezie firmowej?

Pracodawca organizujący imprezę w klubie często zapewnia ekskluzywne warunki. Na gości często czeka VIP room, stół zastawiony jedzeniem i wręcz nielimitowana ilość alkoholu każdego rodzaju. Należy jednak zachować umiar. Obżeranie się, czy wypijanie hektolitrów alkoholu nie pozwoli pozostawić po sobie dobrego wrażenia.

W szczególności kontrolować trzeba spożycie alkoholu. Upicie się na imprezie rzadko kiedy jest dobrym pomysłem, a w przypadku imprezy firmowej może mieć wręcz katastrofalne skutki. Będąc pijanym łatwo zrobić coś nieodpowiedzialnego albo powiedzieć kilka słów za dużo. W skrajnych przypadkach może to nawet zaważyć na przyszłości zawodowej w danej firmie.

Jak ubrać się na imprezę firmową?

Umiar należy zachować także w swoim wyglądzie i ubiorze. Z jednej strony do klubu raczej nie warto ubierać się zbyt oficjalnie. Z drugiej strony strój nie powinien być ani zbyt skąpy, ani zbyt wyzywający. Na ogół najlepiej ubrać się w stylu casual. Podstawą jest to, aby cały strój był schludny, czysty i wyprasowany.

Czy na imprezie firmowej można flirtować?

Flirtowanie ze współpracownikami to temat wzbudzający skrajne odczucia. Niektórzy wychodzą z założenia, że z kolegami i koleżankami w pracy należy zachowywać kontakt praktycznie wyłącznie na płaszczyźnie zawodowej.

W pracy jednak spędza się mnóstwo czasu i z innymi, często podobnymi do siebie ludźmi. Dość często zdarzają się przecież, że w pracy poznaje się swojego towarzysza życiowego, który z czasem zostać może nawet mężem lub żoną.

Klubowa atmosfera, muzyka i alkohol stwarzają zaś dogodne możliwości do flirtowania. Kolejny raz należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Flirtowanie na imprezie klubowej pod okiem znajomych z pracy to ryzykowne zajęcie. Imprezy firmowe bywają przecież obiektem komentarzy oraz plotek nawet przez wiele miesięcy.

ashe